Zina Nedeniyle Boşanma Davası

zina-nedeniyle-bosanma-davasi

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Konuları Nelerdir? Zina veya aldatma nedeniyle boşanma davası, aile hukuku kapsamında görülen boşanma davalarında özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaşılan uyuşmazlıklar arasında yer almaktadır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası

Eşlerin evlilik birliği süresince birbirlerine sadakat ve bağlılık yükümlülüğü bulunduğundan söz konusu hususların ihlal edilmesiyle birlikte zina nedeniyle boşanma davası gündeme gelebilmektedir.

Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenen aldatma nedeniyle boşanma davalarına ilişkin bilinmesi gereken hukuki usul ve esaslar bulunmaktadır.

Öncelikle hukuki sistemimizde karışıklıklara mahal vermemek adına ilgili kanunda yer alan hükümler gereğince aldatma veya zina unsurunun açık ve net bir biçimde tanımı yapılmıştır. Buna göre zina;

  • Evlilik birliği süresince bir kadın veya erkeğin, eşi dışında başka bir kimseyle cinsel ilişki yaşaması demektir.
  • Bunun yanında her ne kadar söz konusu cinsel yakınlık kurulmuş veya gerçekleşmiş olmasa da kişinin evli olduğu eşi dışında bu tür cinsel bir teşebbüste bulunması da zina kapsamına alınmaktadır.
  • Diğer bir yandan evli kişilerin eşi dışında başka biriyle öpüşmesi, dokunması, sözlü veya fiziksel müdahalede bulunması ise aldatma yani zina kapsamına dahil edilmemektedir.

Uygun hukuki şartların oluşması halinde Türk vatandaşı olan her eş, aldatma sebebiyle boşanma dava dilekçesi ile birlikte yetkili aile mahkemesine başvuruda bulunarak söz konusu davayı açma hakkına sahiptir.

Bu bağlamda her hukuki işlemde olduğu gibi zina nedeniyle boşanma davalarında da birtakım hukuki usul ve esaslara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Zina Nedeniyle Boşanma Tazminat

Zina yani aldatma nedeniyle boşanma davalarının yetkili aile mahkemesine başvuruda bulunarak açılmasında avukata vekalet verme şartı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla kişiler, kendi başlarına da müracaat ederek bu tür bir dava açma hakkına sahiptir. Ancak zina nedeniyle boşanma davasının akabinde gündeme gelen boşanmanın maddi sonuçları konusunda yaşanması muhtemel hak kayıplarından kaçınmak adına alanında uzman bir boşanma avukatından hukuki destek alınması önem teşkil etmektedir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Tazminat Nafaka velayet Konuları

Zina davası tazminat, nafaka ve müşterek çocuğun velayeti gibi boşanmanın gerçekleşmesinin ardından gündeme gelen önemli hususları da beraberinde barındırmaktadır.

Dolayısıyla aldatma nedeniyle boşanma davasında davacı, iddia ettiği aldatma olayına ilişkin hukuki geçerliliği olan delilleri yetkili aile mahkemesine sunması durumunda maddi ve manevi tazminatın yanında nafaka ve müşterek çocuğun velayetinin kendisine verilmesini talep edebilmektedir.

Bu durumda hem aldatma nedeniyle boşanma davasının sürecini hızlandırmak hem de talep edilen haklar hususunda hukuki zeminde herhangi bir kayıp yaşamamak adına uzman aile hukuku avukatından destek alınması faydalı olmaktadır. Zina nedeniyle boşanma davası yetkili aile mahkemesince görülen davalar arasındadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN