Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Tanıma davası başvurusu asliye hukuk mahkemelerine başvuru dilekçesi ile yapılmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası açmak için öncelikli olarak yurt dışındaki davanın devam etmemesi ve davanın kapanması gerekmektedir. Daha sonra ise taraflar süreci uzatmadan Türk mahkemelerine tanıma ve tenfiz davası için başvuru yapabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tanıma davalarında tarafların Türkiye’ye gelmesine gerek bulunmamaktadır. Eğer söz konusu olan tanıma davası, boşanma davası nedeni ile açılıyor ise taraflar Türkiye’de çalışan avukatlara vekalet vererek dava sürecini devredebilmektedir. Bu neden ile de tanıma davası için Türkiye’ye dönülmesine gerek bulunmamaktadır.

Tanıma ve tenfiz davasında eğer mahkeme tarafların gelmesini talep eder ise o zaman tarafların Türkiye’ye dönmeleri gerekecektir. Ancak tanıma davaları oldukça kısa sürmekte ve vekalet verilen avukatlar mahkeme tarafından kabul edilmektedir.

Tanıma Davası Başlatmak

Tanıma davası açmak için başvuru dilekçesinin hazırlanması gerekmektedir. Tanıma davası için hazırlanacak olan dilekçenin net ve doğru bilgi ile başvuru yapılmalıdır. Bu neden ile de tanıma davalarına yönelik başvuruların avukatlar tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Tenfiz davası açmak için öncelikle tenfiz davası başvuru dilekçesinin hazırlanması gerekmektedir. Tenfiz davasının açılabilmesi için en önemli unsur bu dilekçe ile mahkemeye başvuru yapmaktır.

Tenfiz davası için asliye hukuk mahkemelerine başvuru yapılması istenmektedir. Tüm dava süreci asliye hukuk mahkemesi tarafından yürütülecek ve nihai karar yine ilgili mahkeme tarafından verilecektir. Tanıma ve tenfiz davası başlatmak için dilekçe ve gerekli evraklar ile mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir.

Mahkemeye başvuru yapıldıktan sonra mahkeme tarafından verilecek bir tarihte dava başlatılacaktır. Tenfiz davası için eğer kişi yurt dışında yaşamaya devam ediyor ise Türkiye’den bir avukata vekalet vererek Türkiye’ye giriş yapmadan da dava sürecini kontrol edebilmektedir.

Tenfiz Davası Başlatma

Tenfiz davası başvuru işlemleri avukat aracılığı ile de yapılabilmektedir. Avukat aracılığı ile yapılan davalarda kişi eğer yurt dışında yaşıyor ise oradan dönmeden de dava açılabilmektedir. Tek yapılması gereken ilgili evrakların eksiksiz bir şekilde Türkiye’ye gönderilmesidir. Ardından tüm süreci vekaleti alan avukat yürütecektir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN