Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi?

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi?

Boşanma davasında geriye dönük telefon kayıtları istemek, özellikle aldatma nedeniyle boşanma davalarında sıklıkla görülen ve yoğun bir şekilde kullanılan hukuki bir faaliyettir.

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi?

Aldatma veya zina nedeniyle boşanma davasında, davacı olan taraf zina iddialarını kanıtlamakla mükellef olduğundan, yetkili aile mahkemesine sunduğu talep ile davalı eşinin telefon kayıtlarının incelenmesini talep edebilme hakkına sahiptir.

Bu bağlamda boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi sorusunun kısa ve öz yanıtı evettir. Ancak her hukuki işlemde olduğu gibi aldatma nedeniyle boşanma davalarında da söz konusu kanıt niteliğinde mahkemeye sunulacak olan telefon kayıtlarının da belirli usul ve esaslara göre alınmış olması gerekmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi?

Zina veya aldatma nedeniyle boşanma davaları, aile hukukunun kapsamına giren davalar arasında yer almaktadır. Türk Medeni Kanun’una tabi olan aldatma nedeniyle boşanma davaları, ilgili kanunun 161. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir.

Buna bağlı olarak aldatma nedeniyle boşanma davaları hukuk sistemimizde özel boşanma nedenleri arasında gösterildiğinden bu tür uyuşmazlık yaşayan tarafların mahkemede alacakları sonuçlar evlilik birliğinin sonlandırılmasında diğer genel nedenlerden bağımsız olarak değerlendirilmektedir.

Boşanma Davasında Geriye Dönük Telefon Kayıtları Talebi

Aile mahkemelerinde görülen aldatma nedeniyle boşanma davasında, davacı olan taraf yetkili mahkemeye sunduğu boşanma davası dilekçesiyle birlikte söz konusu aldatma olayına dair hukuki usul ve esaslara uygun kanıtları da sunmak yükümlülüğündedir.

Dolayısıyla günümüzde özel boşanma nedenleri olarak değerlendirilen aldatma nedeniyle boşanma davalarında kanıt için kullanılan belge ve diğer unsurların arasında en sık başvurulanı muhakkak telefon kayıtları olmaktadır.

Boşanma davalarında geriye dönük telefon kayıtları

Boşanma davalarında geriye dönük telefon kayıtları, yetkili aile mahkemesi hakiminden talep edilerek dava dosyasına eklenmelidir. Bu noktada zina sebebiyle boşanma davası açan taraf, kendi imkanları dahilinde telefon kayıtlarına hukuki bir şekilde ulaşması durumunda da dava dilekçesine ek olarak bu kanıtları yetkili mahkemeye sunabilme hakkına sahiptir.

Ancak bu noktada haberleşme özgürlüğünün ihlali konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla aldatma olayına kanıt olarak sunulan telefon kayıtları belgelerinin hukuki usul ve esaslara uygun olarak dava dosyasına eklenmesine özen gösterilmelidir.

Aldatmalı Boşanma davalarında Avukat ve Danışma

Alanında uzman bir boşanma davası avukatı ile birlikte hareket edildiğinde tüm hukuki esas ve usullere göre hazırlanan boşanma davası dilekçesi ile birlikte geriye dönük telefon kayıtlarına ulaşmak mümkündür.

Bu noktada mahkeme kararıyla telefon dökümü belgelerine ulaşmak kanunlara uygun olması sebebiyle tercih edilmelidir. Bu bağlamda boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi sorusuna hukuka uygun bir şekilde olması suretiyle evet yanıtını vermek mümkün olmaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN