Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

Bosanma-Davasinda-Aldatma-Delilleri

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri Nelerdir? Zina nedeniyle boşanma davasında aldatma delilleri, Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir.

Bu bağlamda boşanmaya gerekçe gösterilen aldatma olayının yetkili aile mahkemesine kanıtlanmış bir şekilde hukuki usul ve esaslara göre olduğunu göstermek için, boşanma davası açan tarafın iddialarını birtakım deliller ile birlikte mahkemeye sunması gerekmektedir.

İlgili kanunda yer alan açık hükümlere göre, aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası açan taraf, söz konusu iddialarını kanıtlamakla mükelleftir. Aksi halde yetkili mahkeme boşanma davasında aldatma delilleri olmadığı gerekçesiyle söz konusu dava talebini usulen reddedecektir.

Zina ve Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

Zina veya aldatma nedeniyle boşanma davaları, hukuk sistemimizin özel hukuk alanlarından biri olan aile hukuku kapsamına alınmaktadır. Bu vesileyle aile hukuku davalarından biri olan boşanma davaları da kendi içinde genel nedenler ve özel nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu ayrımda öne çıkan davalardan biri muhakkak zina veya aldatma nedeniyle boşanma davalarıdır. Çünkü bu tür davalar hukuk sistemimizde özel boşanma nedenleri arasında değerlendirilmektedir.

Dolayısıyla böyle bir dava ile yetkili aile mahkemesine yapılan başvuruda, aldatma nedeniyle boşanmaya hukuki esaslara ve usullere uygun ispatlar öne sürüldüğünde aile mahkemesi hakimi tarafların boşanmasına yönelik karar vermek zorundadır.

Adatma Nedeniyle Boşanma Davası Delilleri Nelerdir?

Aile hukuku, aldatma nedeniyle boşanma davalarında, eşini aldattığı iddia edilen tarafın davacı eşine karşı “haksız fiil” işlemesi söz konusu olduğundan zinanın ispatlanması için davacı tarafa birtakım hukuki kolaylıklar sağlamaktadır.

Buna göre zina sebebiyle boşanma davasında deliller, geniş bir alanda kullanılabilmektedir. Günümüzde aile mahkemelerinde görülen aldatma nedeniyle boşanma davasında mahkemeye kanıt niteliğinde sunulan belge ve unsurlar şunlardan oluşmaktadır:

  • Telefon mesajları, konuşma kayıtları, Whatsapp gibi iletişim uygulamaları kayıtları
  • Her türlü sosyal medya platformu yazışmaları (Facebook, İnstagram, Twtiter ve benzeri)
  • Fotoğraf, video veya diğer kayıt cihazlarıyla alınmış görüntüler
  • Zinayı ispatlama amacıyla yalnızca 1 kere kayda alınan ses kaydı
  • Tanıkların ifadesi
  • Otel rezervasyon kayıtları, uçak biletleri, güvenlik kamerası görüntüleri
  • Üçüncü şahısların beyanları

Görüldüğü üzere aldatma sebebiyle boşanma dava dilekçesi ile birlikte yetkili aile mahkemesine sunulabilecek zina delilleri bunlardan oluşmaktadır.

Aile hakimi kendisine sunulan bu delillerin hukuki usul ve esaslara uygun olduğunu değerlendirmesi durumunda tarafları tek celsede boşamaktadır.

Bu sebeple mahkemeye sunulması gereken iddianamenin alanında uzman boşanma avukatı ile birlikte hazırlanması hem olası hak kayıplarının önüne geçilmesini hem de boşanma davasında aldatma delillerinin hukuka uygun hazırlanmasından dolayı mahkemenin sonuçlanmasını kısaltmaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN