Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Boşanma Davası Nasıl Açılır ? Boşanma davalarında hâkimlerin en çok dikkat ettiği unsurlardan biri de boşanma nedenidir. Boşanmak isteyen eşlerin henüz hâkim karşısına gelmeden davayı açabilmeleri ve boşanma davası sonucunda da evliliğin bitmesi için de gerçekçi ve haklı olunan bir boşanma nedeni bulunması gerekir.

Boşanma nedenleri belirsizlikte bırakılmamış 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer verilmiştir. Evlilik birliğinin sarsılması, akıl hastalığı, onur kırıcı bir hayat sürme, aldatma Türk Medeni Kanunu’nda yer alan boşanma nedenlerindendir.

 Ayrıca Medeni Kanuna göre eşlerden biri ya da her biri diğer eşin hayatına kast edilmesi ya da davacıya ‘pek kötü davranılması’ veya ağır derecede kırıcı, incitici davranışlarda bulunması da boşanma nedenidir. ‘Pek kötü davranılması’ ibaresinden hareketle dayak bir boşanma nedenidir. Daha geniş şekliyle aile içi şiddet, eşi dövmek, eşe şiddet uygulamak boşanma nedenidir.

Eşi Dövmek Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerden dayak yiyen taraf Türk Medeni Kanunu 166. maddesinde yer alan evlilik birliği; müşterek hayatı devam ettirmeleri için eşlerden beklenmeyecek seviyede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir ibaresinde yer alan ‘ temelinden sarsılmış’ olma durumunu neden olarak göstererek boşanma davası açabilir.

Boşanma davası için başvuru yapılacak yer, eşlerin birlikte yaşadıkları yerdeki aile mahkemesidir. Eşler aile mahkemesine başvuruda bulunduklarında boşanma davası açılır. Boşanma nedeni olarak gösterilen nedenlerin ispatlanması gerekir.

Şiddet gördüğü gerekçesiyle görülen boşanma davalarında şiddet gören eş kanıt olarak sağlık kurumlarında aldığı darp raporuyla durumu ispatlayabilir. Ayrıca karakola yapılan suç duyurusu ya da şikâyetle de eşinden şiddet gördüğünü ispatlayabilir.

Şiddet nedeniyle açılacak boşanma davalarında görevli olan mahkeme Aile Mahkemeleri’dir. Ancak her yerde aile mahkemesi bulunmuyor. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde şiddet nedeniyle boşanmak isteyen eş, Asliye Hukuk Mahkemesine dayak nedeniyle boşanma davası açabilir. .

Eşi Dövmek Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarının sonuçlanma zamanıyla ilgili net bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü boşanma davalarının sonuçlanma sürelerini bazı hususlar vardır. Boşanmayı tarafların ikisi de istiyor olduğunda dava anlaşmalı boşanmaya dönüşür.

Anlaşmalı boşanmalarda dava bir ay ile üç ay arasında değişen bir sürede sonuçlanır. Eşlerden birinin boşanmayı isterken diğer tarafın boşanmayı istemediği durumlardaki dava çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davalarında boşanma süresi bir yılı bulabilir.

Boşanma davalarında süreci belirleyen başka temel husus sürecin prosedürleri düzgün ve sistemli yerine getirmedir.

Bu noktada boşanmayı isteyen kimselerin profesyonel yardım alıp, dava sürecini bir avukatla beraber yürüttükler zaman en kısa zamanda davanın sonlanması mümkün olacaktır.

Eşi Dövme Nedeniyle Boşanma Davalarında Yasal Haklar

Boşanma davası boyunca eşi dövme nedeniyle boşanan kişinin yasal haklarını sürecin daha sağlıklı geçmesini ve hak kaybına uğramamasını sağlayacaktır. Varsa çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ve maddi manevi tazminatlar konularında haklarını koruyabilmek için davayı iyi takip etmek gerekir.

 Eşinden dayak yiyen taraf şiddeti uygulayandan maddi ve manevi tazminat isteme hakkına sahiptir. Boşanma davasında çocuğun velayeti için hâkim çocuğun menfaatlerini göz önünde bulundurarak onun için em uygun ebeveyne velayeti verir.

Nafaka boşanma davası devam ederken alınacak tedbir nafakası, boşanma sonrası alınacak yoksulluk nafakası, boşanma sonrası velayetin verildiği tarafın alabileceği iştirak nafakası şeklinde üç farklı şekilde verilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN