Aldatma Nedeniyle Boşanmada İspat

Aldatma Nedeniyle Boşanmada İspat

Aldatma Nedeniyle Boşanmada İspat Nasıl Olur? Boşanma davası için zinanın ispatlanması için başvurulabilecek en önemli belgelerden bir tanesi fotoğraftır. Boşanma davaları farklı nedenlerden dolayı açılabilir. Mahkemeye sunulan boşanma nedenlerinin de kanıtlanması gereklidir.

Yeterli kanıtın olmadığı durumlarda hakim boşanma davası reddine karar verebilir ve boşanma süreci çok büyük bir çıkmaza girebilir. Eşinin kendisini aldatmasından dolayı boşanmak isteyen kişi ise bu aldatmayı ispatlamalıdır. Bu ispatın yapılabilmesi için de fotoğrafların yanı sıra tanıklara, mesajlara ya da otel kayıtlarına başvurulabilir.

Hangi Belgeler Kanıt Olmaz?

Bir belgenin kanıt olarak mahkeme huzuruna sunulabilmesi için o belgesin hukuki çerçeveler içerisinde olması gerekir. Kişisel hakları ihlal edebilecek niteliğe sahip olan belgeler genellikle mahkeme tarafından da kabul edilmez. Örneğin bu durumun istisnaları olsa da çoğunlukla gizli kamera kayıtları ya da ses kayıtları mahkemenin dikkate almadığı deliller arasında yer alıyor. Aldatmanın kanıtlanmasının önemi tazminatın da söz konusu olmasıdır. Zina davası tazminat hakkını da doğurabilecek niteliktedir. Bundan dolayı da aldatmanın mahkemeye kanıtlanması oldukça önemlidir.

Aldatma Nedeniyle Boşanmada İspat? 

Boşanma davalarında eşlerden biri diğeri aldatma yani zinayla suçluyorsa mutlaka bu durumu ispatlaması gerekir. Aldatmanın zina sayılabilmesi için ise eşlerden birinin farklı biri ile cinsel birlikteliği olması gerekmektedir. bu durumda da ispatlamak bir hayli zorlaşır.

Yani aldatıldığını düşünen taraf bundan yüzde yüz emin dahi olsa ispatlayacak delilleri yoksa eğer bu durumda bir başarı kazanması olanaksızdır. Bu durumda eşinin kendisini aldattığını ispatlamak isteyen tarafın aklındaki sorulara Yargıtay kararı ile cevap verebiliriz. Zina eyleminin yaşandığını belirten imam nikahı kıyılması, birlikte yaşama, gayrimeşru bir çocuk sahibi olma, otelde kalınan odanın belgelenmesi zina için delil olarak gösterilebilir.

Birlikte otururken, yemek yerken, hatta el ele tutuşurken çekilmiş fotoğraflar zinaya delil olarak gösterilemez. Ancak aralarındaki özel ilişkiyi belli eden video,  fotoğraf, bilgisayar, internet kayıtları, telefon konuşmaları ve yazışmaları bu durumda zinayı ispatlamanızda size yardımcı olacak deliller olarak sayılabilir.

Bunun dışında aldatma yani zinanın tanıklarla ispatlanması da mümkündür. Aldatma sebebiyle boşanma davası açacak olanların bilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de bu süreçte zinayı ispatlamak için hukuka aykırı delilleri mahkemeye sunmaktan kaçınmalıdırlar. Ankara boşanma avukatları bu durumlarda profesyonel görüşleri ve tecrübeleri ile sizlere boşanma sürecini daha rahat atlattıracak çözümler sunacaklardır.

Aldatılan Kadın Neler Yapmalı?

Bir kadın aldatıldığını öğrendiği zaman ne yapması gerektiğini iyice düşünmelidir. Öncelikle aldatılan kadının sağlıklı düşünememesi halinde bir psikologdan destek alması gerekmekte ve öyle karar almalıdır. Aldatıldığı öğrenen kadının alması gerek en önemli karar bunu bildiğini eşine söylemeli ve boşanmak istediğini söylemelidir.

Bazı kadınlar ise bunu yapmak yerine eşine bir şans vermesi gerektiğini düşünmektedir ve evliliğini sürdürebilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise ya eşine duyduğu büyük bir sevgi ya da çocukları var ise onu düşündüğü için evliliğin bitmemesi gerektiği düşüncesidir.

Bu düşünce ise tamamen yanlış bir düşüncedir. Aldatıldığını öğrenen kişi bunu hazmetmek yerine eşi ile yollarını ayırmalı ve kendine yeni bir hayat kurmasını bilmesidir. Unutmamalıdır ki bir kere aldatan aynı şeyi başka kez yapma potansiyeline sahiptir.

Aldatılan Kadın Bir Uzmandan Destek Almalı mıdır?

Bazı kadınların duygusal yapısı oldukça hassas olabilmektedir. Aldatılmayı kabullenememektedir. Bundan dolayıdır ki bazı aldatılan kadınların bir uzmandan destek alması onlar için iyi olacaktır.

Aksi halde ayakta durmakta zorluk çekebilecek, güçsüz hissederek kendine zarar verme kararına bile kapılabilmektedir. Bir uzmandan alınacak destek gerekirse ilaç tedavisi aldatılan kadın için iyi olacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN