Aldatma Nedeniyle Boşanma Tazminat

Aldatma Nedeniyle Boşanma Tazminat

Aldatma Nedeniyle Boşanma Tazminat. Aldatma veya zina nedeniyle boşanma tazminat davası, hukuk sistemimizde boşanmanın özel sebepleri arasında görülen bir hususta gündeme gelmektedir.

Zira Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde açık bir şekilde yer alan hükümler ile düzenlenen aldatma ya da zina nedeniyle boşanma davaları, bu davayı açan ve aldatıldığını kanıtlayan eş tarafında tazminat hak edilmesiyle de sonuçlanabilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Tazminat

Nitekim evlilik birliğinin sonlandırılmasının akabinde gündeme gelen boşanma davalarının maddi sonuçları arasında evli çiftlerin boşandıktan sonra birbirlerinden maddi veya manevi tazminat talep etme hakları bulunmaktadır. Dolayısıyla aldatma nedeniyle boşanma tazminat gerektiren aile hukuku davaları arasında yer almaktadır.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre boşanmaya özel sebep olarak gösterilen aldatma yani zinanın tanımı yapılmıştır. Boşanma davasında aldatma delilleri ile birlikte yetkili aile mahkemesinde çözüme kavuşturulan bu davalar, uygun şartların oluşması durumunda adeta bir zorunluluk haline gelmektedir.

Zira, TMK madde 161’de düzenlenen kurallara göre zinanın yani aldatma olayının mutlak bir boşanma olmasının sonucu olarak, söz konusu aldatma olayına dair hukuki geçerliliğe sahip olan kanıtların mahkemeye sunulması durumunda yetkili aile hakimi boşanmaya hükmetmek zorundadır.

Söz konusu maddede yer alan hükümlere göre;

  • Evlilik birliği süresince eşlerden birinin zina yapması durumunda, diğer eş boşanma davası açabilme hakkına sahiptir.
  • Dava açma hakkı bulunan eşin, boşanma sebebini öğrenmesinden itibaren 6 ay ve her halükarda aldatma olayının üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda dava düşmektedir.
  • Öte yandan daha önce davaya konu olan aldatma olayını affeden tarafın, daha sonra dava açmaya hakkı bulunmamaktadır.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davalarında Tazminat Talebi

Aile hukuku kapsamında değerlendirilen boşanma davalarında, ilgili Türk Medeni Kanun’da yer alan hükümlere göre boşanma davası ile birlikte veya daha sonraki belirli süreçte tarafların birbirlerine maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkı bulunmaktadır.

Zina davalarında tazminat taleplerinin sıklıkla yer aldığı görülmektedir. Çünkü özel boşanma sebebi olarak kabul edilen aldatma nedeniyle boşanma davalarında, boşanma davasını açan taraf iddialarını kanıtlaması durumunda davalı tarafın kendisine maddi veya manevi tazminat ödemesini de talep edebilmektedir.

Ancak Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu’nun 2018 yılı itibarıyla almış olduğu karar gereğince, eşlerin zina nedeniyle üçüncü şahıslara tazminat davası açma hakkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla aldatma nedeniyle boşanma tazminat davası sadece eşlerin birbirleri arasında söz konusu olmaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN