Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat Nedir? Aldatma,  Medeni Kanun’un 161. Maddesinde “Zina” olarak isimlendirilmiş bir boşanma sebebidir. Tanım olarak da evlilik birliği içerisinde eşlerden birinin karşı cinsten bir başkasıyla cinsel birliktelik yaşamasıdır. 

Aldatma durumu, mutlak ve özel boşanma sebebi olarak sayılır.  Boşanma sürecinde kusuru bulunmayan taraf,  aldatan eşten maddi tazminat talep edebilir. Hatta bu durumda kusuru olmayan taraf kişilik haklarının da zarar gördüğünü iddia ediyorsa manevi tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat

Aldatma sebebiyle boşanma eşiğindeki eşlerin bilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki, aldatmanın boşanmaya sebebiyet verebilmesi için taraflar arasında cinsel birliktelik yaşanmış olması şarttır. 

Eğer aldattığı iddia edilen taraf karşı cinsle cinsel boyuta varmayan bir ilişki yaşıyorsa bu durumda boşanmaya sebep olarak aldatma gösterilmez, haysiyetsiz yaşam sürmek sebebiyle boşanma davası açılır. Bunun yanında yine kusurlu olan tarafın eşini aldattı sayılabilmesi için bu ilişkiyi mutlaka karşı cinsten biriyle yaşaması gerekir.  Erkeğin erkekle veya kadının kadınla ilişkisi aldatma olarak sayılmaz. Yine haysiyetsiz yaşam sürme sebebiyle boşanma davası açılabilir.

Kusuru olmayan taraf yasaların da belirttiği gibi hem maddi hem de manevi tazminat talep etme hakkına sahiptir.

Aldatılan Kadın Hukuki Açıdan Ne Yapmalı?

Aldatılan kadının yapması gereken hukuki işlemler bulunur. Çünkü yasaya göre aldatılmış olan kadına faydalanması  gereken bir takım haklar doğmuş olur. Aldatılan kadın ne yapmalı sorusunun cevabı ile aile ve boşanma hukuku ilgilenir. Son zamanlarda aldatma olaylarının çoğalması nedeni ile bu konu daha çok araştırılmaya başlanmıştır.

Aldatılan Kadınlar Davada Tazminat Talebinde Bulunabilirler

Aldatılmış kadınlar boşanmak için Türk Medeni Kanunu’nda bulunan maddeye dayanarak dava açabilirler. Aldatma söz konusu olduğu durumlarda aldatmanın ispat edilmesi gerekir. Bu durumda kadına tazminat hakkı doğar. Eski kanuna göre zina suç olarak kabul ediliyordu. Fakat yeni kanun ile birlikte zinanın cezalandırılması söz konusu değildir.

Aldatılan Kadınlar Mahkemede Avantajlı Taraf Olur

Aldatmanın ispat edilmesi için otel kaydı, fotoğraf ve tanıklar mahkeme kullanılabilir. Boşanma davası sırasında kanıtlar sunulduktan sonra mahkeme çocuk varsa velayetin kimde olacağı, ne kadar nafaka alınması gerektiği gibi diğer konuları incelemeye başlar. Aldatılan kadın bütün bu konularda avantajlı olan taraf olur.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN