Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası, Aldatma Davası Nasıl Açılır? Aldatma nedeniyle boşanma davasının açılması eşlerden birinin diğerini evlilik süreci devam ederken aldatması sebebiyle açılan dava şeklinde tanımlanmaktadır. Aldatma davaları zina davası olarak da bilinmektedir.

Aldatma davasının açılması için zina olarak ifade edilen cinsel ilişki eyleminin gerçekleşmesi şartı aranmaktadır. Eşlerden birinin başka bir kimseyle sarılması, öpüşmesi gibi eylemler zina olarak kabul edilmemekte böyle durumlarda haysiyetsiz yaşam sürme sebebiyle boşanma davası açılmaktadır.

Aldatma davası nasıl açılır konusunda özel boşanma sebeplerinin varlığından söz edilmektedir. Aldatma davası çekişmeli boşanma davası olarak açılmaktadır.

Aldatma (Zina) Davası Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

Aldatma nedeniyle boşanma davasının açılması için diğer eşin aldatma durumunu öğrendikten sonra 6 ay içinde aldatma davası açma hakkı bulunmaktadır. Aldatma nedeniyle boşanma davası aldatma durumu daha geç öğrenilse de 5 yıl geçmekle zamanaşımına uğramakta ve aldatma fiilinin üzerinden 5 yıl geçmesi halinde zina davası açılamamaktadır.

Aldatılan eşin affetme şeklinde gösterdiği yazılı veya sözlü beyanda aldatma davasının açılmasını engelleyici bir durumdur. Aldatıldığını bile bile eşini kabul etmek veya ‘kimle olursan ol, evine geri dön’ şeklinde yazılı beyanda bulunmak affetme olarak kabul edileceğinden bu durumlarda aldatma davası açmak mümkün olmamakta fakat boşanma için bir gerekçe ortaya konulmaktadır.

Aldatma Davası Açma Süreci

Aldatma davası hem aldatmaya ilişkin özel sebeplere dayanılarak hem de şiddetli geçimsizlik gibi boşanmaya sebep olacak genel gerekçeler öne sürülerek hazırlanacak dilekçenin mahkemeye verilmesiyle başlamaktadır. Aldatma durumunun ispatlandığını gören mahkeme zina sebebiyle boşanma işlemine karar verebileceği gibi aldatma delillerini yeterli görmemesi halinde genel gerekçelerle boşanma işlemine karar verebilmektedir.

Aldatma Davasına Sunulacak Delillerin Hukuka Uygunluğu

Zina davasına sunulacak delillerin hukuka uygun olarak elde edilmesi halinde aldatma fiili ispatlanmakta ve boşanma davaları aldatma davası açılarak sonuçlandırılmaktadır. Boşanma davasında aldatma delilleri;

  • Tanık beyanları,
  • Banka, otel ve ulaşım kayıtları,
  • Sosyal medya, mesaj ve telefon görüşme kayıtları,
  • Ses kaydı ve kamera görüntüleri,
  • Başka nedenlerle aldatmayı kabul eden diğer soruşturmalarda geçen beyanlar,

Gibi çok farklı türden aldatmayı ispatlayacak deliller mahkemeden zina sebebiyle boşanmaya karar verilmesini sağlayacak türden delillerdendir. Fakat bu delillerin elde edilişleri kişilerin özel hayatını, haberleşme hürriyetini, konuşmaların kayda alınması ve dinlenmesi gibi suça neden olacak şekilde değil aldatma olgusunu ortaya çıkarmaya yönelik yapılmalıdır.

Sistematik ve planlı şekilde yapılan ses ve görüntü kayıtları ile fotoğraf çekimleri aldatma davasının delillerini hukuka aykırı hale getireceğinden bu konuda daha etkili deliller sunmak adına aile hukuku alanında uzman avukatlardan hukuk yardımı almak hem daha etkili sonuçlar elde etmenize hem de mahkemeye sunmuş olduğunuz delillerin yasak delil kapsamında değerlendirilmesinin önüne geçecektir.

Aldatma Nedeniyle Üçüncü Kişilere Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Aldatma nedeniyle diğer eşin birlikte olduğu kişiye tazminat davası açılıp açılamayacağı oldukça merak edilmektedir. Aldatma nedeniyle yalnızca eşe karşı tazminat davası açılabilmekte diğer kişilere karşı tazminat davası açılamamaktadır.

Çünkü evlilik eşler arasında sadakat yükümlülüğüne bağlı olarak ilerleyen bir müessesedir. Üçüncü şahısların evlilikten doğan sadakat yükümlülüğüne bağlı kalması beklenmemekte ve üçüncü şahılar aleyhine maddi veya manevi tazminat davası açılamamaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN