Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Zina, halk arasında bilinene adıyla aldatma, mutlak ve özel boşanma sebeplerinden biri olarak sayılan evlilik birliğini temelden sarsıcı bir eylemdir. Eşlerden biri eğer evlilik birliğinin sürüyor olmasına rağmen karşı cinste bir başkasıyla cinsel bir birliktelik yaşıyorsa, bu durumda zina yapıyor demektir ve mağdur olan eşe maddi manevi tazminat alma hakkı doğurarak boşanmada kusurlu konuma düşer.

Yalnız konu aldatma sebebiyle boşanma olduğunda belli şartlar konularak düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan ilki bir ilişkinin zina sayılabilmesi için mutlaka karşı cins ile yaşanması gerektiğidir. Bir erkek ile erkek veya bir kadın ile kadının arasındaki ilişki zina olarak gösterilemez. Bunun dışında diğer bir önemli şart ise ikili arasında cinsel bir birlikteliğin yaşanmasıdır. Birlikte gezen, yemek yiyen, hatta öpüşme eylemi bile yaşansa bu durum zina olarak gösterilmez. Haysiyetsiz yaşam sürmekten boşanma davasını açabilirsiniz ancak zina olduğunu ispatlamadan aldatma diyemezsiniz.

Bir diğer önemli şart; eşlerden biri diğerinin zina yaptığını öğrenirse eğer, karşı tarafa 6 ay içinde boşanma davası açma hakkı vardır. Eğer aldatma fiilinin üzerinden 5 yıl geçmişse bu durumda zina zamanaşımına uğramış sayılır. Eğer aldatıldığınızı bu eylem gerçekleştikten iki sene sonra öğrenmişseniz bile henüz daha 5 yıl dolmadığı için zina sebebiyle boşanma davası açabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN