Aldatma Nedeniyle Boşanma

aldatma-nedeniyle-bosanma

Aldatma Nedeniyle Boşanma Nedir?

Aldatma nedeniyle boşanma davası, aile hukuku kapsamında Medeni Kanun’la belirlenen evlilik birliğinin sonlandırılmasına dair görülen davalar arasında yer almaktadır.

Evli çiftlerin evliliklerini sonlandırmada en çok öne sürülen boşanma nedenleri arasında gösterilen zina veya aldatma nedeniyle boşanma, yetkili aile mahkemesi hakimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Her hukuki davada olduğu gibi evlilik birliğinin sonlandırılması sonrası gündeme gelen evliliğin maddi sonuçlarında da büyük etkiye sahip olan aldatma nedeniyle boşanma davaları, boşanma davasının seyrini değiştiren önemli bir dava türüdür.

Aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası, hukuk sistemimizde Medeni Kanun’un 161. maddesinde düzenlenen hükümler gereğince gündeme getirilmektedir. Özel yargılama usullerine tabi tutulan aldatma veya zina nedeniyle boşanma davalarında temel unsur, evlilik birliği devam eden bir çiftten herhangi birinin, eşini aldatması veya evlilik dışındaki biriyle zina yapması sonucudur.

Medeni Kanun’da Aldatma Nedeniyle Boşanma

Hukuk sistemimizde aldatma veya zina nedeniyle boşanma davaları, Medeni Kanun’un ilgili hükümlerince düzenlenmiştir. Buna göre zina veya aldatma kavramı, bir kişinin evli olduğu eşi dışında herhangi biriyle cinsel ilişkiye girmesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu bağlamda eşlerin bir başkası ile öpüşmesi veya sarılması hatta başka birine dokunması gibi durumlar ilgili Medeni Kanun’da zina ya da aldatma kapsamına alınmamaktadır. Dolayısıyla bu gibi durumlar aldatma nedeniyle boşanma davasının açılmasına delil olarak sunulsa dahi hukuki geçerliliğe sahip olmamaktadır.

Hukuk sistemimizde bu gibi durumlarda yine Medeni Kanun’un 163. maddesinde açık bir şekilde düzenlenmiş olan “haysiyetsiz yaşam sürme” gerekçesiyle boşanma davası açılabilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanmanın özel sebepleri arasında gösterilen zina ya da aldatma nedeniyle boşanma davası, aile mahkemesine açılması gerekmektedir. Bununla birlikte mahkemeye sunulan aldatma nedeniyle boşanma davası dilekçesine ek olarak dava dosyasında, aldatma olayının tüm delilleri ve bu niteliği taşıyan belgelerin bulunması gerekmektedir.

Aksi halde aile mahkemesi zina davasının ispatlanmaması kanaatine varmasıyla birlikte özel nedeni iptal ederek genel nedenleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu noktada aldatmaya dayalı delilleri mahkemeye sunamayan veya sunsa dahi mahkemenin değerlendirmesi sonucu reddedilen zina davalarında, evli çiftler boşanmanın diğer sebepleri olan;

  • Şiddetli geçimsizlik
  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
  • Hayata kast etme veya pek kötü ya da onur kırıcı davranışta bulunma
  • Ortak konutu terk etme

gibi genel sebepler üzerinden boşanma davalarını görebilmektedir. Aldatmaya nedeniyle boşanma davası, Medeni Kanun ile belirlenen hukuk sistemimizde boşanmanın özel sebepleri arasında görüldüğünden, boşanmayı gerektirecek bir kanıt olması halinde öncelik nedeni olarak kabul edilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN