Aldatma Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Aldatma Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Aldatma Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?Aldatma nedeniyle boşanma davası süresi, bu gerekçeye dayanan iddiaların yetkili aile mahkemesinde ispatlanma süreciyle doğru orantılıdır.

Dolayısıyla aldatma yani zina olayına kanıt olarak ileri sürülecek olan tüm belge, olay veya tanık ifadeleri dava kapsamını da genişletmektedir. Hal böyle olunca bu iddiaların kanıtlanmasında kullanılan belge veya kişilerin öne sürdüğü durumlar hukuki geçerliliğe sahip olduğu vakit boşanma davasında aile mahkemesi hakimi tarafından boşanmanın gerçekleşmesine yönelik hüküm verilmektedir.

Bu bağlamda aldatma boşanma davası ne kadar sürer sorusunun yanıtı, her görülen boşanma davasından bir başka boşanma davasına göre değişiklik göstermesi sebebiyle kesin değildir.

Aldatma nedeniyle boşanma davası, hukuk sistemimize göre boşanmaya özel sebep oluşturan bir dava türü kapsamına alınmaktadır. Bu nedenle zina nedeniyle boşanma davasında yetkili aile mahkemesi hakimi, davacının iddialarını hukuki usul ve esaslara göre kanıtlar nitelikteki belgeleri öne sürmesinin akabinde söz konusu ispatları kabul etmesi durumunda, boşanmanın gerçekleşmesine yönelik karar vermek zorundadır. Bu konuyla ilgili olarak değerlendirilmesi gereken hükümler Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesinde açık bir biçimde düzenlenmiştir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Süresi

Aldatma nedeniyle boşanma davası, hukuk sistemimize göre özel boşanma sebeplerinin değerlendirmeye tabi tutulduğu boşanma davası türüdür.

Bu bağlamda ilgili kanunda yer alan hükümlere göre evlilik birliğinin devam ettiği süre içinde eşlerden birinin eşi yerine başka biriyle zina etmesi veya cinsel ilişkide bulunması durumunda diğer eşin bu davayı açma hakkı bulunmaktadır. Ancak aldatma veya zina nedeniyle boşanma davasında aldatmanın ispatlanması davacının sorumluluğundadır. Bu bağlamda;

  • Tanık ifadeleri
  • Telefon görüşme kayıtları, Whatsapp ve benzeri haberleşme uygulaması mesajları
  • Bir kereye mahsus yapılmış ses kaydı
  • Sosyal medya platformları mesajlaşmaları (Facebook, Twitter, Instagram)
  • Otel kayıtları, rezervasyonlar
  • Fotoğraf, video ve benzeri kayıt belgeleri
  • Banka kayıtları, kredi kartı ekstreleri

gibi pek çok evrak yetkili aile mahkemesine aldatma nedeniyle boşanma davasında kullanılmak üzere delil olarak sunulabilmektedir. Hal böyle olunca da bu belgelerin toplanması, bilirkişi eşliğinde incelemelerinin yapılması, belgelerin gerçek olup olmadığının araştırılması gibi pek çok farklı hukuki işlem de yapılmak durumundadır. Bu işlemler de doğrudan aldatma nedeniyle boşanma davası süresine etki etmektedir.

Dolayısıyla aldatma boşanma davası ne kadar sürer sorusu, davanın içeriğine ve yetkili aile mahkemesine sunulan iddia kanıtlarına göre değişiklik göstermektedir. Öte yandan bu delillerin alanında uzman bir boşanma avukatı desteği ile mahkemeye sunulması sürecin hızlanmasını sağlamaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN