Aldatma Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aldatma Boşanma Davası Nasıl Açılır

Aldatma Boşanma Davası Nasıl Açılır? Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak, aile hukuku kapsamında değerlendirilen ve son yıllarda aile mahkemelerinde görülen davalar arasında yoğun bir şekilde görülen hukuki bir faaliyete işaret etmektedir.

Aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası, hukuk sistemimizde Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir. Buna bağlı olarak her hukuki faaliyette olduğu gibi aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası açmanın da birtakım usul ve esasları bulunmaktadır.

Bu bağlamda aldatma boşanma davası nasıl açılır sorusuna ilişkin bilinmesi gereken detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Türk Medeni Kanun’a tabi olarak gündeme gelen boşanma davaları, aile hukuku kapsamında yetkili aile mahkemelerinde görülen davalar arasında yer almaktadır. İlgili kanunun 161. maddelerinde açık bir şekilde belirtildiği üzere, aldatma veya zina nedeniyle gündeme gelen boşanma davaları, hukuk sistemimizde özel boşanma nedenleri arasında değerlendirilmektedir. Dolayısıyla söz konusu gerekçelere dayanan boşanma davaları dışında öne sürülen nedenler genel boşanma sebepleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Açma Usulleri

Her hukuki işlemde olduğu gibi aldatma nedeniyle boşanma davası açma usul ve esasları da mevcuttur. Bu bağlamda söz konusu usullere uygun olmayan boşanma davası talepleri, yetkili mahkeme tarafından hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle usulen reddedilmektedir. Dolayısıyla aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası açarken mutlaka alanında uzman bir boşanma avukatından hukuki destek alınması gerekmektedir.

Aldatma nedeniyle boşanma davasında öncelikle aldatma sebebiyle boşanmada davası dilekçesi gündeme gelmektedir. Aldatıldığını öne süren taraf, söz konusu dilekçeyi hukuka uygun bir şekilde hazırlayarak kendisinin veya eşinin ikametinin bulunduğu ilde bulunan yetkili aile mahkemesine şahsen başvuru veya vekâlet verdiği avukatının başvurusuyla boşanma davası açabilme hakkına sahiptir.

Bununla birlikte boşanma davasında aldatma delilleri de söz konusu boşanma davasını açan tarafın yetkili mahkemeye sunması gereken belge veya unsurlardan oluşmaktadır. Bu bağlamda hukuka uygun kanıtlara dayanmayan, daha bir açık deyişle kanıtları elle tutulur olmayan aldatma nedeniyle boşanma davası talepleri, yetkili aile mahkemesi hakimi tarafından değerlendirilmeye alınmayıp usulen reddedilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Açma Süresi

Hukuk sistemimizde yer alan kurallara göre, aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası açılmasında birtakım uyulması gereken süreler bulunmaktadır. Bunlara göre;

  • Aldatma olayının öğrenilmesinin ardından 6 ay içinde
  • Ya da aldatma olayının gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde

yetkili aile mahkemesine dava dilekçesi sunularak aldatma nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Aldatma boşanma davası nasıl açılır konusunda detaylı bilgilere ve güncel içtihatlara ulaşmak için alanında uzman boşanma avukatından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN