Aldatma Boşanma Davası Dilekçesi

Aldatma Boşanma Davası Dilekçesi

Aldatma Boşanma Davası Dilekçesi

Aldatma nedeniyle boşanma davası dilekçesi, yetkili aile mahkemesine sunulan ve boşanma davasının görülmesi talep edilen hukuki nitelik taşıyan bir belgedir. Bu belge olmadan aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası açmak mümkün olamamaktadır. Öte yandan söz konusu aldatma boşanma davası dilekçesi hazırlanırken de belirli hukuki usul ve esaslara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yetkili aile mahkemesi hakimi, söz konusu dilekçeyi ve bu dilekçe ile birlikte yargıya sunulan delilleri hukuka uygun bulmadığı takdirde, aldatma nedeniyle boşanma davasını usulen reddetmektedir.

Aldatma veya zina nedeniyle boşanma davası, aile hukuku kapsamında aile mahkemelerinde görülen davalar arasında yer almaktadır. Türk Medeni Kanun’a tabi olarak gündeme gelen aile hukukunda boşanmanın özel nedenleri arasında değerlendirilen aldatma nedeniyle boşanma davaları, doğurduğu hukuki sonuçlar bakımından özenle üstünde durulması gereken bir hukuki uygulamadır. Zira bu tür davalar, boşanmanın genel sebeplerinin aksine yetkili aile mahkemesi hakimi tarafından diğer nedenlerden bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Nitekim hukuki usul ve esaslara uygun deliller ile birlikte açılan aldatma nedeniyle boşanma davalarını değerlendirmeye alan aile mahkemesi hâkimi, bu değerlendirme sonucunda tarafların boşanmasına hükmetmek zorundadır.

Aldatma Sebebiyle Boşanma Dava Dilekçesi Nedir?

Zina davası kapsamında gündeme gelen aldatma nedeniyle boşanma davalarında hukuki süreci başlatabilmek için davacı olan tarafın yetkili aile mahkemesine aldatma sebebiyle boşanma dava dilekçesi sunması gerekmektedir. Bu dilekçede boşanmaya neden olan aldatma olayı açık bir biçimde belirtilerek bu olayla ilgili kanıtların da mahkemeye delil olarak verilmesine dikkat edilmelidir. Nitekim hukuki delillerle desteklenmemiş olan aldatma sebebiyle boşanma davalarında yetkili aile mahkemesi hakimi söz konusu davayı hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle usulen reddetmektedir.

Aldatma nedeniyle boşanma davasında dilekçenin hazırlanması ve mahkemeye sunulması aşamalarında alanında uzman bir boşanma avukatından hukuki destek almak önem teşkil eden bir konudur. Zira dilekçenin hukuki usul ve esaslara göre hazırlanması, davanın kabul edilmesinde ve dava sürecinde doğrudan etkili olması nedeniyle üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Öte yandan aile mahkemesi karar sürecinde de büyük etkisi olan bu dilekçe, boşanma davasının çok kısa bir sürede tamamlanmasında ve evlilik birliğinin sonlandırılmasına yönelik karar verilmesinde etkili olmaktadır.

Zina sebebiyle boşanma davası dilekçe örneği ile alanında uzman bir boşanma avukatından profesyonel hukuki danışmanlık hizmeti almanız halinde bile boşanma davasında olası hak kayıpları yaşamamanız ve dava sürecinin lehinize hızlı bir şekilde sonuçlanmasında faydalı olmaktadır. Bu bağlamda aldatma boşanma davası dilekçesi hazırlamadan önce mutlaka aile hukuku avukatına danışmanız tavsiye edilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN