Aldatma Boşanma Avukatı

Aldatma-bosanma-avukati

Aldatma Boşanma Avukatı ve Danışma Konuları Nelerdir? Aldatma nedeniyle boşanma davası avukatı, aile hukuku kapsamında görülen davalar arasında olan zina nedeniyle boşanma davalarında müvekkillerine profesyonel hukuki destek sağlayan hukuk personelidir.

Nitekim boşama davaları arasında özel nedene tabi tutulan aldatma nedeniyle boşanma davalarında bu tür profesyonel bir destek alınması, yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçilmesiyle birlikte dava sürecinin kısa bir zaman içinde sonuçlanması için büyük fayda sağlayan bir hukuki işlem olmaktadır.

Ancak yine de aldatma boşanma avukatının aile hukuku kapsamında uzman ve özellikle boşanma davaları ile gündeme gelen Yargıtay gibi yüksek yargı organlarının vermiş olduğu güncel kararları yakından takip eden niteliklere sahip olması önem arz etmektedir.

Aldatma Sebebiyle Boşanma Davası Nedir Nasıl Açılır?

Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre açık bir biçimde düzenlenen zina nedeniyle boşanma davalarında hukuk sistemimize göre avukat vekaleti olmadan da yetkili aile mahkemesine dilekçe ile başvuruda bulunularak dava açmak mümkün kılınmaktadır.

Ancak özel boşanma nedeni olarak kabul edilen bu tür davalarda, hukuki usul ve esaslara uyulması dava sürecini doğrudan etkileyen hatta davanın kabul edilmesinde bile büyük payı olan bir konudur. Dolayısıyla her ne kadar avukat vekaleti olmadan da açılabilen aldatma veya zina nedeniyle boşanma davalarında alanında uzman aile hukuku avukatı desteği almak her zaman faydalı bir seçim olmaktadır.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davaları

İlgili kanunun 161. maddesinde yer alan açık hükümlere göre, bütün evli çiftler uygun şartlar oluşması durumunda zina nedeniyle boşanma davası açma hakkına sahiptir. Ancak bu davada ortaya atılan iddiaların kanunlarımıza göre belirlenen zina sebepleri ile doğrudan uyuşması gerekmektedir.

Aksi halde görülen dava söz konusu özel nedenlerden bağımsız tutularak boşanma davasının genel nedenleri üzerinden değerlendirilmeye alınmaktadır.

Aldatma Boşanma Avukatı ve Danışma

Bu bağlamda zinanın tanımlarına bakacak olursak;

  • Bir kişinin evlilik birliği süresince eşi dışında başka biriyle cinsel münasebete girmesi olarak tanımlanan zina yani aldatma, özel boşanma sebebi olarak değerlendirilmektedir.
  • Bununla birlikte kişinin aldatmaya teşebbüs etmesi bile yine zina kapsamında hukuki alan içine alınmaktadır.
  • Öte yandan evli kişilerin eşinin dışında başka biriyle öpüşmesi, dokunması veya farklı bir şekilde yakınlık kurması hukuk sistemimize göre zina sebebi değildir.

Görüldüğü üzere kanunlar nezdinde açıkça belirtilen aldatma nedeniyle boşanma davasının yetkili aile mahkemesi hakimi tarafından kabul edilmesi ve davanın istenilen şekilde sonuçlanması için alanında uzman boşanma avukatı desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Boşanma davasında tazminat talepleri için de aldatma boşanma avukatından hukuki hizmet alınması önem teşkil eden bir durumdur.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN