Aldatan Kadın Nafaka Alabilir Mi?

Aldatan Kadın Nafaka Alabilir Mi

Aldatan Kadın Nafaka Alabilir Mi?Eşini aldatan kadının nafaka talebi, günümüzde aldatma nedeniyle boşanma davalarında zaman zaman gündeme getirilen hukuki bir konudur.

Nitekim eşler arasındaki sadakatin ihlal edilmesi, önemsenmemesi gibi haller neticesinde görülen zina nedeniyle boşanma davaları, evlilik birliğinin sonlandırılmasıyla sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla tarafların boşanmasın yönelik yetkili aile mahkemesi hakiminin vermiş olduğu her kararda olduğu gibi zina nedeniyle boşanma davalarında da boşanmanın maddi sonuçları söz konusu olmaktadır.

Bu bağlamda en çok merak edilen konulardan biri olan aldatan kadın nafaka alabilir mi sorusuna ilişkin bilinmesi gereken detaylar yazımızın devamında bulunmaktadır.

Özel boşanma nedenleri olarak aile hukuku kapsamında değerlendirilmeye alınan aldatma nedeniyle boşanma davalarında, taraflar arasında haksız fiil unsuru doğmaktadır.

Bu bağlamda boşanmaya konu olan gelişmeler açısından bakıldığında eşlerden birinin haksız fiil işlemesi sebebiyle ağır kusurlu olarak görülmesi, dava sürecinde verilecek olan sonuç kararlarının söz konusu eş aleyhine yönelik olmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla boşanma davalarının akabinde gündeme gelen maddi ve manevi tazminat taleplerinin ilgili kanunlara göre ne şekilde verilmesi gerektiğine dair göz önünde bulundurulan birtakım unsurlar mevcuttur.

Aldatan Eş Ağır Kusurlu Kabul Edildiğinden Nafaka Alamaz

Türk Medeni Kanun’un 161. maddesinde yer alan hükümlere göre açık ve net bir biçimde belirlenmiş olan aldatma nedeni ile boşanma davalarında uygulanan hukuki prosedürlere göre, evlilik birliği süresince eşini aldatan eş ağır kusurlu sayılmaktadır. Boşanma davalarında özel neden olarak kabul edilen bu kapsamda görülen davalarda, eşini aldatan eşin nafaka talepleri yetkili aile mahkemesi hakimi tarafından usulen reddedilmektedir.

Hukuki prosedürlere uygun bir şekilde yetkili aile mahkemesine sunulan aldatma nedeniyle boşanma davası dilekçesinde belirtilen iddiaların, hukuki zeminde geçerli kabul edilen delillere dayanması durumunda, davacı olan eşin nafaka alma hakkı bulunmaktadır. Bu bağlamda uygun şartlar oluşması durumunda aldatılan eşin aksine aldatan taraf, her ne kadar haklı olduğuna dair iddialarda ve kanıtlarda bulunsa da eşine karşı sadakatsiz davranması sebebiyle ağır kusurlu sayılacağından nafaka dahil olmak üzere tazminat taleplerinde sonuç alamamaktadır.

Öte yandan aldatma nedeniyle boşanma davalarında aldatan kadının boşanmadaki hakları bağlamında görülen davalarda aldatan kadın lehine nafaka ve tazminat kararları söz konusu olabilmektedir.

Yargıtay ve diğer yüksek yargı organlarının içtihatlarında bu konuyla ilgili olarak örnek olaylar ve bağlayıcı kararlar bulunmaktadır. Dolayısıyla aldatan kadın nafaka alabilir mi sorusu her ne kadar olumsuz şekilde yanıtlansa da özel olaylarda hukuken kanunların gerektirdiği biçimlerde farklı kararların verilmiş olduğuna dikkat çekmek gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN